pruh.jpg(46 kb)
   meníčko
  novinky

  kapela

  historie

  vystoupení

  fotečky

  muzika

  texty

  vaše vzkazy

  press pokec

  kontakty

   návštěvy


   podpora

   
      historie dnes je : 
HISTORIE KAPELY PRESS
    Skupina Pres vznikla na podzim roku 1987. Název kapely navrhl společný kamarád Jiří Kraus a jeho původní podoba byla s dvěma "ss" na konci. Na doporučení (…!) přehrávkové komise, u které kapela dělala svoje první tzv. přehrávky - povinné v té době pro veřejnou produkci - v srpnu 1988, byl název zredukován na jedno "s" a kapela po úspěšných zkouškách mohla začít veřejně vystupovat.
    V té době zkoušela v hospodě "U Hytra" (sál dnešního R-Clubu) ve složení : Dušan Láník - zpěv, Franta Kolařík - kytara, Mira Olšák - kytara, Rosťa Urban - basa, Pavel Štěpán - bicí. První veřejná produkce se odehrála v srpnu 1988 v Roštění společně s koncertem skupiny Citron (program Radegast s L. Křížkem), kdy kapela po produkci Citronu dohrávala akci svým vystoupením.
    Už v září roku 1988 došlo k prvním historie.jpg(11 kb) změnám v sestavě. Kapela kromě obsazení změnila i zkušebnu a v bývalé mateřské školce v Dobroticích začala zkoušet nový repertoár sestava : Franta Kolařík - kytara, Mira Olšák - kytara, Pavel Štěpán - bicí, Radek Lochman - basa, Peter Majkrič - zpěv. Své druhé přehrávky skupina složila v březnu 1989 v sále dobrotického Sádku a začala opět veřejně vystupovat.
    Možná díky zkušebně v Dobroticích, přehrávkám tamtéž i důvěře tamních pořadatelů se kapela stala v Dobroticích v jistém smyslu místní a domovskou, což platí dodnes a začalo se jí v jejím muzicírování dařit. V této době byla pořízena první nahrávka vlastnoručně pořízená ve zkušebně.
bici.jpg(12 kb)     Na podzim roku 1989 přibyl do skupiny hráč na klávesy - Aleš Mlodzik a sestava se rozrostla na šest členů. V tomto období kapela změnila zkušebnu, začala zkoušet v holešovské hasičské zbrojnici a její vystupování na místních zábavách dosahovalo za rok počtu více jak 100 odehraných akcí.
    Po třech letech, v roce 1992, ale kapelu opustili Peter Majkrič a Aleš Mlodzik a jelikož nebyli nahrazeni nikým jiným, zůstala skupina jen ve čtyřech a sólového zpěvu se ujal mimo hraní na basu Radek Lochman. V tomto složení Franta Kolařík - kytara, Mira Olšák - kytara, Pavel Štěpán - bicí, Radek Lochman - basa + zpěv nahrála kapela své první demo čtyř vlastních písniček ve studiu v Poličce u Valašského Meziříčí, se kterým se pak měla možnost představit i na vlnách Rádia Zlín. Kromě dema ve studiu je toto složení zaznamenáno také na opět "vlastními silami" nahrané kazetě na chalupě u Libosvár.
    V roce 1993 se sestava opět rozrostla na pět členů, když jí posílil zpěvák Viktor Kula z Hranic a Pavla Štěpána za bicími vystřídal Rosťa Gašpárek. hasici.jpg(11 kb) Opět se změnilo místo zkušebny a Pres se stěhoval do budovy všetulského cukrovaru (dnešní restaurace "Cukrovar"). Kapela se mimo pravidelného vystupování znovu uchýlila i na libosvárskou chalupu, aby tam nahrála kazetu se skladbami repertoáru hraného v tomto období.
    Po roce ovšem Viktor Kula skupinu opustil a tak od roku 1994 zůstala kapela opět pouze ve čtyřech Franta Kolařík - kytara, Mira Olšák - kytara, Radek Lochman - basa + zpěv, Rosťa Gašpárek - bicí. V této sestavě působí kapela dodnes. Natočila na chalupě dvě kazety (Gentleman - 1994 a Hostýn - 1996). V roce 1999 se skupina rozhodla vytvořit jakousi odnož ve své činnosti a stávající členové založili kapelu Pres&nka hrající repertoár vhodný na plesy, svatby, oslavy a jiné. presanka.jpg(14 kb) O stálou zkušebnu Pres opět přišel a tak příležitostně využívá budovu bývalé školy v Dobroticích. Roku 2005 nahrála skupina ve své vlastní režii a ve vlastním amatérském studiu první CD s názvem "Dáme si pomalé…".
    V Presu se za jeho působení vystřídalo několik kapelových zvukařů - Milan Sovadina, Jan Blizňák, Laďa Vitonský, Petr Sovadina a svého času jí doprovázela také silná společnost příznivců - bedňáků. dnes.jpg(15 kb) Za svého působení na místních tancovačkách, festivalech, plesech a jiných akcích (jejichž počet už dávno překročil číslovku 1000), měla kapela několik společných vystoupení jak s místními skupinami ( Motus, Expo-Pension, Roto Rock, Pirillo, Apači, Forum, Akcent …), tak s kapelami republikovými ( Kabát, Katapult, Citron, Vitacit, Nová Růže, Vilém Čok, Turbo, Tublatanka, Kern, Abraxas, Fleret, Tři sestry, Dan Landa, Burma Jones, Semtex, Milan Schelinger, Iné kafe, Be Quest -Rakousko).
    V roce 2007 se kapela po dvaceti letech od založení vrátila ke svému původně zamýšlenému názvu - Press .
© Miraso 2007 l PrilepyNet